Get Adobe Flash player

ZalogujDarmowe lektury szkolne

logo bookto

Licznik odwiedzających

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj643
mod_vvisit_counterWczoraj1038
mod_vvisit_counterW tym miesiącu20176
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu42263
mod_vvisit_counterRazem1942776

Mamy: 39 gości online
Twoje IP: 54.161.31.247
Dzisiaj jest: 16, Cze, 2019

Sonda

Jak podoba Ci się nowa strona?
 

Tomaszowice

Zaproszenie na wystawę

Biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej 100 - leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ogłoszenie

Szanowni Czytelnicy informujemy, że w dniach 8 sierpnia - środa i 10 sierpnia-piątek z powodu urlopu wypoczynkowego pracownika biblioteka w Tomaszowicach będzie zamknieta. Od 13 sierpnia zapraszamy do biblioteki w dotychczasowych godzinach otwarcia. Za utrudnienia przepraszamy.

Rok Rzeki Wisły

 

Rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wisła była najważniejszą drogą wodną w Polsce, ponieważ miała dobrze rozbudowaną sieć dopływów i łączyła centrum i południe kraju z głównym portem morskim – Gdańskiem. W tym roku obchodzimy więc 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dlatego też rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.

Z tej okazji uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Tomaszowicach odwiedzili bibliotekę, po wysłuchaniu legendy o Wiśle „odbyli podróż” - Od źródła do ujścia rzeki Wisły. Odwiedzając największe miasta leżące wzdłuż królowej rzek zapoznali się z ich historią i najważniejszymi zabytkami. Uczniowie wykazali się przy tym bardzo dobrą wiedzą z geografii i historii Polski.

a

 Projekt z UG w Jastkowie

 24 listopada 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej filii w Tomaszowicach odbyły sie ostatnie warsztaty realizowane z projektu finansowanego przez Urząd Gminy w Jastkowie na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki otrzymanej dotacji przeprowadzono cykl warsztatów z rękodzieła ludowego, których celem była integracja międzypokoleniowa dzieci, młodzieży, osób starszych i osób niepełnosprawnych. Działania te przyczyniły się do kształtowania umiejętności i upowszechniania tradycji naszego regionu, poprzez wykonane ozdoby. Przyczyniło się to do zachowania dziedzictwa kulturowego, ponieważ uczestnicy nabyli zdolność tworzenia dóbr kultury i ich upowszechniania. W warsztatach wzięli udział zarówno dzieci, młodzież jak i osoby starsze, dzięki temu miała miejsce integracja międzypokoleniowa. Osoby niepełnosprawne, które uczestniczyły w warsztatach wzmocniły poczucie własnej wartości, rozwinęły talenty osobiste, czerpały radość ze wspólnego spędzania czasu o czym otwarcie mówili. Młodzi ludzie zrozumieli, że wartość człowieka nie zależy od stopnia jego sprawności a jej brak nie zmniejsza jego wartości. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas ma wady i słabe strony, że nietolerancja i odrzucenie może spotkać każdego z nas i że konieczne jest wykazanie się postawą akceptacji wobec wszystkich otaczających nas osób, a szczególnie tych, które mają więcej problemów z normalnym funkcjonowaniem wśród społeczeństwa.

1

 

 


Carving

 Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu, która również w Europie także cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejne spotkanie w bibliotece w Tomaszowicach prowadzone z projektu Urzędu Gminy w Jastkowie dotyczyły właśnie carvingu. Uczestnicy warsztatów, w miłej i wesołej atmosferze, pod okiem Pani Beaty Gawron nauczyli się efektownie dekorować dania i półmiski z wędlinami. Jabłka, rzodkiewki, pory, ogórki, marchewki itp. zamieniały się stopniowo, w rękach warsztatowców, w niezwykłe dekoracje. Po skończonych zajęciach na stołach widać było piękne efekty wykonanych prac, a na twarzach uczestników - dumę i niezwykłą satysfakcję z nowo opanowanej umiejętności rzeźbienia w owocach i warzywach.

img 0858

 

 

Więcej artykułów…