Twoje IP: 3.85.214.0
Dzisiaj jest: 16, Paź, 2019

Ferie w bibliotece

Czas zimowego odpoczynku dobiegł końca ale mamy co wspominać.W bibliotece gminnej w Jastkowie oraz filiach w Tomaszowicach i Ożarowie dzieci uczestniczyły w niecodziennych zajęciach, wszystko to za sprawą projektu „Kodowanie w Bibliotece”. Projekt jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wyposażyła naszą bibliotekę w sprzęt elektroniczny: 3 roboty Photon, 3 tablety Huawey oraz specjalną matę edukacyjną. Podczas zajęć dzieci poprzez zabawę uczyły się podstaw programowania w czym pomagały im roboty Photony. Dzieci wysłuchały historii Photona – robota, którego statek kosmiczny zderzył się z asteroidą i spadł na Ziemię, tracąc wszystkie swoje umiejętności, następnie przy użyciu na tablecie aplikacji Photon Coding rozmawiały z robotem i uczyły go nowych umiejętności potrzebnych do życia na ziemi. Poprzez odpowiednie programowanie i kodowanie robot był uruchamiany i przesuwał się w wyznaczone miejsce po podłodze albo specjalnej macie zmieniając przy tym kolor i wydając zaprogramowane przez uczniów dźwięki oprócz tego wykrywał przeszkody, reagował na światło i dotyk.

1

Nauka kodowania z wykorzystaniem kolorowych kubeczków i planszy również bardzo się dzieciom podobała, współpracując w grupach dzieci brały udział w różnych zawodach kubeczkowych wykazując się przy tym sprytem i inteligencją. Dzieci oprócz zabaw z robotami wykonywały kartki walentynkowe, wymyślając do nich wierszyki i sentencje. Symbolem walentynek jest serce zatem powstały serca w technice origami, powstały też sercowe girlandy.

W drugim tygodniu ferii w filii bibliotecznej w Tomaszowicach odbyło się spotkanie A jak to było w Tomaszowicachpoświęcone historii wsi . W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkoły wraz z rodzicami, oraz p. Krystyna Owczarz z domu Kowal, p. Stanisław Wójcik, p. Krystyna Szymańska, p. Irena Drozd, p. Halina Szorek, p. Andrzej Łuczywek. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy wspomnień Pani Krystyny Owczarz, która jest córką byłego kierownika miejscowej szkoły. Pani Krystyna Owczarz wspominała lata wojennej tułaczki, która rzuciła jej rodzinę z Kresów przez Lublin do Tomaszowic. W dalszej części spotkania wspomniano dzieje szkoły, życie w powojennych trudnych czasach. Były stare zdięcia i piękne wspomnienia z dzieciństwa i młodości. Pan Stanisław Wójcik dobrze pamięta okres wojny i okupacji niemieckiej w Tomaszowicach. Jego wspomnienia wzbudziły wśród licznie zgromadzonych uczestników gorącą dyskusję. P. Stanisław pamięta sąsiadów i znajomych, którzy zginęli w czasie wojny zabici przez Niemców, bądź aresztowani i osadzeni w obozie na Majdanku.

logo nazwa_pl_300dpi