Get Adobe Flash player

ZalogujDarmowe lektury szkolne

logo bookto

Licznik odwiedzających

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj462
mod_vvisit_counterWczoraj644
mod_vvisit_counterW tym miesiącu16883
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu41711
mod_vvisit_counterRazem3022127

Mamy: 8 gości online
Twoje IP: 3.238.204.31
Dzisiaj jest: 25, Paź, 2021

Sonda

Jak podoba Ci się nowa strona?
 

Gminna Biblioteka Publiczna filia w Tomaszowicach

Boże Narodzenie na świecie

Boże Narodzenie na świecie – czyli o choince, jemiole i innych zwyczajach.

Dziś uczniowie klasy zerowej uczestniczyli w lekcji bibliotecznej związanej z tradycjami i zwyczajami Bożego Narodzenia. Rozmawialiśmy o adwencie, opłatku, choince, Mikołaju oraz potrawach świątecznych. Jak się okazuje w wielu domach panują inne tradycje i zwyczaje, choć w większości tradycja polska dominuje.

Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy kolędę i przeczytaliśmy wiersz o świętach, oraz złożyliśmy sobie życzenia. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze, wprowadzając nas w nastrój zbliżających się świąt.

bn156 bn 2

Noc Bibliotek

Minęła godzina dziewiętnasta w sobotni wieczór i rodzice wraz z dziećmi niektórzy z latarkami podążają w stronę biblioteki gminnej w Tomaszowicach.

Organizowana tam noc w bibliotece cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dzieci przybyły w przebraniach za różne ulubione postaci z książek, pozostali uczestnicy musieli odgadnąć jaka to postać.

Bibliotekarki przygotowały prezentację ciekawych i nowatorskich książek popularnonaukowych. Razem z dziećmi przeprowadziły eksperymenty naukowe, zgadywanki literackie.

Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, ciepłych jeszcze gofrów ze śmietaną i malinkami przyniesionymi przez dzieci.

Ostatni uczestnicy wyszli z biblioteki z rodzicami około dwudziestej drugiej wieczorem.

Do zobaczenia za rok!

Biblioterapia w bibliotece

5 VI odbyło się w bibliotece w Tomaszowicach spotkanie z dziećmi z oddziału przedszkolnego, podczas którego czytaliśmy utwór M. Orłonia ,,Żółty balonik", który jest opowiadaniem wykorzystywanym w biblioterapii. Bajkoterapia czy biblioterapia polega na oddziaływaniu poprzez literaturę na czytelnika. Młody zazwyczaj odbiorca słuchając opowieści poznaje wartości jakimi należy kierować się w życiu, uczy się też właściwych zachowań a przy tym dobrze się bawi. Tak było i tym razem. Tytułowy balonik sprawił przedszkolakom dużą frajdę. Tym razem dzieci nauczyły się, że zabieranie cudzej własności i wyrządzanie komuś krzywdy jest złe a za występek spotyka kara.

Ze spotkania maluszki wyszły z uśmiechami, balonikiem i oczywiście wypożyczoną książką.
img 2072


ogłoszenie

Szanowni czytelnicy informujemy, że filia w Tomaszowicach będzie czynna:

w dniach 15.07 do 19.07.2019 r.
- wtorek 9-16
-czwartek 10-16
-piątek 10-17
w dniach 22.07 do 02.08.2019 r będzie czynne tylko w czwartki w godz.8-14

Zaproszenie na wystawę

Biblioteka zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej 100 - leciu odzyskania niepodległości przez Polskę.

Ogłoszenie

Szanowni Czytelnicy informujemy, że w dniach 8 sierpnia - środa i 10 sierpnia-piątek z powodu urlopu wypoczynkowego pracownika biblioteka w Tomaszowicach będzie zamknieta. Od 13 sierpnia zapraszamy do biblioteki w dotychczasowych godzinach otwarcia. Za utrudnienia przepraszamy.

Rok Rzeki Wisły

 

Rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wisła była najważniejszą drogą wodną w Polsce, ponieważ miała dobrze rozbudowaną sieć dopływów i łączyła centrum i południe kraju z głównym portem morskim – Gdańskiem. W tym roku obchodzimy więc 550 rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle, dlatego też rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.

Z tej okazji uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Tomaszowicach odwiedzili bibliotekę, po wysłuchaniu legendy o Wiśle „odbyli podróż” - Od źródła do ujścia rzeki Wisły. Odwiedzając największe miasta leżące wzdłuż królowej rzek zapoznali się z ich historią i najważniejszymi zabytkami. Uczniowie wykazali się przy tym bardzo dobrą wiedzą z geografii i historii Polski.

a

 Projekt z UG w Jastkowie

 24 listopada 2016 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej filii w Tomaszowicach odbyły sie ostatnie warsztaty realizowane z projektu finansowanego przez Urząd Gminy w Jastkowie na wsparcie realizacji zadań publicznych w zakresie działalności na rzecz osób niepełnosprawnych. Dzięki otrzymanej dotacji przeprowadzono cykl warsztatów z rękodzieła ludowego, których celem była integracja międzypokoleniowa dzieci, młodzieży, osób starszych i osób niepełnosprawnych. Działania te przyczyniły się do kształtowania umiejętności i upowszechniania tradycji naszego regionu, poprzez wykonane ozdoby. Przyczyniło się to do zachowania dziedzictwa kulturowego, ponieważ uczestnicy nabyli zdolność tworzenia dóbr kultury i ich upowszechniania. W warsztatach wzięli udział zarówno dzieci, młodzież jak i osoby starsze, dzięki temu miała miejsce integracja międzypokoleniowa. Osoby niepełnosprawne, które uczestniczyły w warsztatach wzmocniły poczucie własnej wartości, rozwinęły talenty osobiste, czerpały radość ze wspólnego spędzania czasu o czym otwarcie mówili. Młodzi ludzie zrozumieli, że wartość człowieka nie zależy od stopnia jego sprawności a jej brak nie zmniejsza jego wartości. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nas ma wady i słabe strony, że nietolerancja i odrzucenie może spotkać każdego z nas i że konieczne jest wykazanie się postawą akceptacji wobec wszystkich otaczających nas osób, a szczególnie tych, które mają więcej problemów z normalnym funkcjonowaniem wśród społeczeństwa.

1

 

 


Carving

 Carving to sztuka rzeźbienia w owocach i warzywach wywodząca się z Dalekiego Wschodu, która również w Europie także cieszy się dużym zainteresowaniem. Kolejne spotkanie w bibliotece w Tomaszowicach prowadzone z projektu Urzędu Gminy w Jastkowie dotyczyły właśnie carvingu. Uczestnicy warsztatów, w miłej i wesołej atmosferze, pod okiem Pani Beaty Gawron nauczyli się efektownie dekorować dania i półmiski z wędlinami. Jabłka, rzodkiewki, pory, ogórki, marchewki itp. zamieniały się stopniowo, w rękach warsztatowców, w niezwykłe dekoracje. Po skończonych zajęciach na stołach widać było piękne efekty wykonanych prac, a na twarzach uczestników - dumę i niezwykłą satysfakcję z nowo opanowanej umiejętności rzeźbienia w owocach i warzywach.

img 0858

 

 

Warsztaty z powertexu

Kolejne warsztaty z projektu realizowane w Tomaszowicach były o tematyce bożonarodzeniowej. Pani Agnieszka Zagajewska zapoznała uczestników z nową techniką zdobniczą - Powertex.  Preparat ten skleja ze sobą różne materiały i je utwardza. Dzięki pomysłowości i kreatywności „artysty” wykorzystującego Powertex powstają prawdziwe dzieła sztuki. Efekty pracy były imponujące bombki choinkowe, które wykonaliśmy zachwycały oryginalnością i kolorystyką. Nabyta umiejętność stała się bodźcem do kolejnych spotkań, tym razem w bibliotece gminnej w Jastkowie, gdzie bibliotekarki przeprowadziły warsztaty dla Koła Gospodyń Wiejskich Jastków- Panieńszczyzna.

img 0936

 

 

Warsztaty z projektu Urzędu Gminy

8 września pani Elżbieta Prażmo na warsztatach w Tomaszowicach kontynuowała tematykę kwiatową, poznaliśmy technikę wykonywania niezapominajek, krokusów i rumianków. W dalszej części spotkania zapoznała uczestników ze sposobem wykonania wycinanek ludowych.

a


Więcej artykułów…